متخصص ریه، نظرات خود را راجع به نحوه صحیح ماسک زدن گفت.

دکتر حمید سهراب پور،متخصص ریه، نظرات خود راجعبه استفاده درست از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا را گفت.

وقتی در خودرو تنها نشسته ایم نیازی به ماسک نیست. در فضاهای باز که فاصله ما با دیگران زیاد است نیاز به استفاده از ماسک نداریم. درخیابان های خلوت که تردد افراد کم است و با هم فاصله دارند نیاز به استفاده از ماسک نیست. در پارک ها با رعایت فاصله با دیگران می توان ماسک را برداشت. هرجایی که انسان های دیگر در فاصله کمتر از دو متر با ما قرار دارند استفاده از ماسک تاکیدی و واجب است.

  • ماسک چگونه به ریه ضرر می رساند؟

ماسک اگر سالم و بدون نقص باشد هیچ مشکلی برای ریه ایجاد نمی کند. بزرگترین خطری که ماسک می تواند ایجاد کند در شرایطی است که ماسک آلوده باشد و فرد از آلوده بودن آن مطلع نباشد و با استفاده از آن به خود ضرر برساند. وقتی از ماسک آلوده استفاده می شود ابتلا به کرونا و ویروس بالا می رود و فرد دچار بیماری می شود.

وی در خصوص انواع ماسک گفت : یک نوع ماسک مخصوص جراحی است که سه لایه است که در طول روز می توانیم تا 6 ساعت بدون وقفه از آنها استفاده کنیم و مشکلی برای ریه ایجاد نمی کنند. ولی باید دقت کنیم که ماسک نباید خیس و مرطوب شود. اگر در طول این 6 ساعت استفاده از ماسک های سه لایه، به هر دلیل ماسک مرطوب شوند قدرت بازدارندگی خود را از دست می دهند. ماسک سالم سه لایه را حداکثر تا 6 ساعت می توانیم استفاده کنیم و بعد از آن باید ماسک به دور انداخته شود و ماسک جدید مورد استفاده قرار گیرد. باز تاکید می کنم اگر ماسک به هر دلیلی چه به دلیل نوع تنفس خودمان یا هر دلیل دیگر مرطوب شد باید بلافاصله دورانداخته شود و مورد استفاده قرار نگیرد.

عینکی ها کرونا نمیگیرند+دلیل

  • نحوه درست استفاده از ماسک پارچه ای در برابر کرونا

دکترسهراب پور درمورد نحوه استفاده از ماسک های پارچه ای نیز تاکیدداشت : ماسک های پارچه ای باید حتما روزانه شسته شوند.جنس پارچه ماسک ها نباید حساسیت زا باشد. بهترین روش استفاده از ماسک پارچه ای این است که اول یک ماسک سه لایه کاغذی زیر آن زده شود و سپس ماسک پارچه ای روی آن قرار گیرد تا مانع کاملی در برابر ویروس باشد. باز تاکید می شود که ماسک های پارچه ای باید روزانه شسته شوند وگرنه ویروس روی آنها می ماند و خطرابتلا را افزایش می دهند. بهتر است حداقل دو ماسک پارچه ای داشته باشیم و هر شب ماسک را شسته و از ماسک دیگر روز بعد استفاده کنیم و بدین ترتیب یک روز درمیان سراغ ماسک هایمان برویم

منبع:خبرگزاری رکنا

 

ارسال نظر