پیش بینی وضعیت بازار بورس امروز چهارشنبه6 اسفند ماه.

صمدی درخصوص وضعیت بورس امروز گفت:

امروز تکلیف موضوع سیاست خارجی ایران مشخص شد و ایران گام آخر را برای کاهش تعهدات برداشت.

بازار بورس هم با رفع این ابهام تقریبا موضع خود را پیدا کرد. همچنین دیروز مصوبه نرخ گاز صنایع تعیین تکلیف شد و ابهام دیگری در بازار برطرف گردید. در این مصوبه نرخ گاز صنایع مادر از 50 به 30 درصد نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش یافت. بدین ترتیب که کمیسیون تلفیق در دوره قبل از این که بودجه رد بشود، نرخ ثابت 265 تومان را 50 درصد تصویب کرده بود و پس از اصلاح بودجه این بار نرخ گاز صنایع را 30 درصد خوراک پتروشیمی ها تصویب کرد. به هرحال به یک عدد معقول تری رسیدند که بازار بورس هم می تواند این نرخ را هضم کند.

دولت از جسد بازار سرمایه تعیین مالی می کند

وی افزود: موضوع بعدی اوراق بدهی دولت است که همچنان باعث رنج بازار بورس می شود. در واقع مثل این است که دولت از جسد بازار سرمایه تعیین مالی می کند.

شرایط بنیادی بورس بسیار خوب است

صمدی ادامه داد:

آخر وقت امروز مقداری شرایط بازار بهبود پیدا کرد و صف های فروش جمع شدند و برخی از نمادها سبز شدند. صندوق ETF دولتی ( دارا یکم و پالایشی یکم ) سبزپوش شدند. اوضاع قیمت های جهانی هم فوق العاده است. مس تا 9200 تومان بالا آمده است.

قیمت نفت 65 دلاری شده است و روی تا مرز 3000 دلار رسیده است. شرایط بنیادی بسیار خوب است. کف قیمت دلار هم تقریبا مشخص شده است. صرافی ملی ایران زمانی عددهای رندتری را کم و زیاد می نمود. اما در حال حاضر ریال به ریال تغییر می دهد. به نظر می رسد می خواهد با این روش کف دلار و نرخ را مشخص کند.

دولت نهایتا تا نیمه اسفند اوراق بدهی می فروشد

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این مسائل همگی می تواند ابهامات بازار بورس را تا حد زیادی برطرف کند. بررسی بودجه هم اگر تا هفته آینده انجام شود، تکلیف بازار کاملا روشن می شود. به نظر می رسد دولت نهایتا تا 15 اسفند اوراق بدهی بفروشد. از آن تاریخ بازار می تواند مسیر خود را طی کند.

وی اضافه کرد: بازار امروز چهارشنبه 6 اسفند احتمالا مقداری از فشار فروش رها می شود و تعداد نمادهای سبز بیشتر می شود. بحث فروش اوراق هم اگر تمام شود، بازار می تواند مسیر خود را پیدا کند.

صمدی در آخر افزود: در هر حال حاضر بازار از کمبود نقدینگی رنج می برد که باید به نوعی جبران شود. جبران نقدینگی در بازار می تواند از طریق افزایش اعتبارات از طرف کارگزاری ها ( اعتباراتی که بانک ها در اختیار کارگزاری ها می گذارند که به مشتریان خود بدهند ) یا از طریق ورود پول های پارک شده به بازار. نکته قابل توجه در بازار امروز این بود که حقیقی ها بیشتر صف فروش را جمع کردند تا حقوقی ها. البته نمی دانم این پول از کجا آمد. اما در کل به نظر می رسد فردا بازار رنگ سبزتری را به خود خواهد دید.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر