جسد ۱۴ کارگر معدن ریگ شویی به هدف پیدا کردن طلا که دیروز در ولایت بدخشان زیر ریگ گیر مانده بودند، توسط مردم محل بیرون کشیده شدند.

جسد جویندگان طلا پس از دو سال کشف شد!

مقام‌های محلی ولایت بدخشان گفته‌اند که جسد ۱۴ کارگر معدن ریگ شویی به هدف پیدا کردن طلا که دیروز(۱۳ حوت/اسفند) در ولایت بدخشان زیر ریگ گیر مانده بودند،  جویندگان طلا توسط مردم محل بیرون کشیده شدند.حادثه لغزش ریگ عصر دیروز در منطقه‌ای حوض شاه در ولسوالی خواهان ولایت بدخشان رخ داد.در این ولسوالی ریگ شویی به هدف فیلتر کردن ذرات طلا از داخل شن و ماسه/ریگ سابقه طولانی دارد.

استخراج طلا به این طریق شغل هوس‌انگیزی به نظر می‌رسد. صد‌ها کارگر ماسه‌های بستر رودخانه را جمع‌آوری و بعد از شست‍شوی آن، طلاها را از آن جدا کرده و می‌فروشند. این شغل در افغانستان زرشویی نامیده می‌شود.

استخراج طلا به این روش سنتی شغلی طاقت‌فرسا و کم درآمد است.

+کشف+جسد+14+جوینده+طلا+در+ولایت+بدخشان

دیروز ابتدا گزارش شد که این افراد به دلیل برف‌کوچ (بهمن) کشته شده‌اند.

مسؤلان ریاست مبارزه با حوادث بدخشان گفته‌اند که این منطقه زیر کنترل طالبان است و رساندن کمک اضطراری به محل مشکل است.

شست‌وشوی ماسه و ریگ در کنار رودخانه انجام می‌شود. به چنین محلی دکان می‌گویند. هر گروه کارگران یک دکان دارد

فرید احمد نیک پور، رئیس مبارزه با حوادث بدخشان می‌گوید که در حال حاضر یگانه راهی کمک به این مردم، توسط بزرگان محلی است.

ولسوالی خواهان از مناطق صعب‌العبور افغانستان است و از لحاظ جغرافیایی با ولسوالی طلا خیز راغستان مرز مشترک دارد.

ساکنان محل مدعی هستند که طالبان با تصرف قسمتی ازاین ولسوالی، تلاش کرده‌اند حفریات غیرقانونی را برای دستیابی به معادن انجام دهند.

قبل از این، رانش زمین در کارگاه‌های ریگ شویی به منظور یافتن طلا در ولسوالی‌های راغستان و کوهستان منجر به مرگ کارگران شده بود.

قطعه‌های کوچک طلا از بین خروارها ریگ و ماسه بستر رودخانه بیرون آورده می‌شوند. ۳۰ تا ۴۰ نفر در روزی حدود ۲ گرم طلا استخراج می‌کنند

دو سال قبل نیز در اثر فروریختن دیوار یک خندق حفرشده کارگاه ریگ شویی در ولسوالی کوهستان بدخشان ۳۱ نفر کشته و ۱۳ تن زخمی شدند.

حدود دو هفته قبل نیز در حادثه مشابه در ولسوالی خواهان ۴ نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند.

مردم محل می‌گویند شماری از کارگران در این مناطق به دلیل بیکاری و فقر مجبور به ریگ‌شویی می‌شوند و این کار هر از گاهی از کارگران فقیر قربانی می‌گیرد./رکنا

 

ارسال نظر