رازی از اتاق مخفی های فرعون مصر کشف شد.

دانشمندان و محققین در طول قرن ها تلاش می کردند تا متوجه شوند، چگونه و چه زمانی دقیقا این اهرام ساخته شدند. نظرات و حرف های زیادی در مورد اهرام مصر وجود دارد. باستان شناسان هر روز کشف تاره ای پیدا می کنند، اما هنوز هم بخش اعظمی از انها  به صورت راز باقی مانده است.

اخیرا دانشمندان کشفیات دیگری درمورد اهرام داشتند. آنها با کمک  اشعه قوی ایکس توانستند یک اتاق مخفی را کشف کنند. این اتاق برای چه کاری بوده است، هیچ کس حداقل تا الان مدرکی ندارد.

اولین و ساده ترین نظریه این است که معماران اهرام یک اتاق یا اتاق هایی را خالی گذاشته بودند تا سنگ ها خیلی تحت فشار نباشند و از فروپاشی انها جلوگیری شود. اما آیا این تنها دلیل ساخت اتاق ها بوده؟ این احتمالات می تواند مورد قبول واقع شود.

باستان‌شناسان 100 سال پس از کشف مجسمه نفرتیتی (همسر اصلی فرعون مصر، آخناتون) بر این باورند که مقبره نفرتیتی در پشت آرامگاه توت عنخ‌آمون قرار دارد.

باستان‌شناسان

فرعون مصر

حقایق جالب درباره اهرام مصر

شگفتی‌های اهرام مصر از هیچ‌کس پنهان نیست. از قرن‌ها پیش تاکنون محققین به اکتشاف در این مکان و کشف رمز و رازهای اهرام مصر مشغول هستند و به نتایج جالبی دست پیدا کرده‌اند. در ادامه چند حقیقت جالب از اهرام مصر را خواهید خواند که احتمالا نمی‌دانید:

1. همه‌ اهرام مصر مخروطی و نوک تیز نیستند

همه‌ی اهرام مصر یک شکل نیستند. در حقیقت، ساخت اهرام در مصر دارای فازهای مختلفی بوده است. اولین اهرامی که در مصر ساخته شدند شکل هرمی نداشتند و دارای سقف‌های صاف بودند. یکی از نمونه‌های این اهرام، هرم پلکانی جوزر است که در دوران سلسله‌ی سوم توسط ایمهوتِپ ساخته شد.

این هرم یکی از قدیمی‌ترین بناهای جهان است. هرم جوزر نوک مسطحی دارد و مانند اهرام دیگر تیز نیست. نمونه‌های این اهرام پلکانی را می‌توان در فرهنگ‌های دیگر هم مشاهده کرد؛ برای مثال معبد بوروبودور (Borobudur) در اندونزی و هرم اِل کاستیلو (El Castillo) در چیچن ایتزا (Chichen Itza) که توسط قوم مایا ساخته شد.

اهرام مصر

2. بیشتر اهرام مصر در غرب رود نیل ساخته شده اند

فرهنگ مصر باستان پر از نمادهای مختلف و عقاید خرافی است که نقش مهمی در تصمیم‌گیری آن‌ها داشتند. پس تعجبی ندارد این عقاید در کنار مفاهیم اساطیری موقعیت مکانی اهرام مصر را مشخص کنند. بیشتر اهرام مصر در قسمت غربی رود نیل ساخته شده‌اند.

مردم مصر اعتقاد داشتند که اهرام آرامگاه ابدی فرعون‌ها بودند؛ بنابراین باید در جایی قرار می‌گرفتند که روح فرعون بتواند سفر خود را به دنیایی دیگر آغاز کند. به اعتقاد مردم مصر باستان، دنیای بعد از مرگ و خورشید ارتباط نزدیکی به یکدیگر دارند. اوسایرس، خدای مردگان در حقیقت نماد آغاز یک زندگی جدید را نشان می‌دهد. همچنین نشان‌دهنده‌ی چرخه‌ی خورشید و زندگی بخشیدن به بذرهای درون خاک است.

غروب خورشید نماد مرگ است و خورشید هر شب در غرب غروب می‌کند. به اعتقاد مردم مصر باستان روح فرعون پیش از آن‌که خورشید طلوع کند، باید هنگام غروب آفتاب به خورشید متصل شود. با قرار دادن اهرام در غرب رود نیل، فرعون‌ها در جایی آرام می‌گرفتند که استعاره از مرگ بود.

3. چگونگی ساخته شدن اهرام مصر هنوز نامشخص است

یکی از بزرگ‌ترین رازهای اهرام مصر تکنیک‌هایی است که مردم مصر باستان برای ساخت این اهرام به‌کار گرفتند. در ساخت اهرام مصر از بیش از ۲ میلیون سنگ آهک و گرانیت استفاده شده است. همین موضوع باعث می‌شود این شاهکار معماری بیشتر شما را شگفت‌زده کند. هر کدام از این سنگ‌اها ۲/۵ تن وزن دارند.

مصریان باستان سنگ‌های سنگین اهرام را چگونه حرکت داده‌اند؟ متاسفانه مصری‌ها هیچ نوشته‌ای از نحوه‌ی ساخت اهرام مصر به جا نگذاشته‌اند. به همین دلیل تئوری‌های زیادی در طول سال‌ها به‌وجود آمده است. تئوری استفاده از ماسه و آب در یکی از تحقیقات سال ۲۰۱۴ مطرح شد.

اهرام مصر 2

یکی از نقاشی‌های دیواری که قدمت آن به ۱۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد، مردی را نشان می‌دهد که یک تندیس بزرگ را بر روی یک سورتمه حمل می‌کند و مرد دیگری در جلوی تندیس روی ماسه آب می‌ریزد. شواهد علمیِ موجود نشان می‌دهند که این نقاشی می‌تواند کلید رمزگشایی از نحوه‌ی ساخت اهرام مصر باشد.

محققین با انجام آزمایشاتی متوجه شدند که اگر مقدار مناسبی آب بر روی ماسه ریخته شود، حمل سنگ‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد. مرطوب بودن ماسه اصطکاک را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و سنگینی وزن سنگ را به مقدار قبل توجهی از بین می‌برد.

4. مصری ها برای ساخت اهرام مصر از علم ستاره شناسی کمک می گرفتند

یک مصرشناس بریتانیایی معتقد است ستاره‌ها نیروی هدایت‌کننده در چگونگی قرار گرفتن اهرام هستند. کیت اسپنسر (Kate Spenser) از دانشگاه کمبریج تحقیقاتی را در این زمینه ارائه کرده است. در این تحقیقات چگونگی استفاده از ستارگان دب اکبر و دب اصغر در قرارگیری اهرام در جهت‌های شمال و جنوب نشان داده شده است.

محاسبه‌ی مصریان بسیار دقیق بوده است و آن‌ها فقط تا ۰/۵ درجه خطا داشتند. جالب است بدانید که با این داده‌ها و با استفاده از مدارک ستاره‌شناسی می‌توان قدمت اهرام را هم مشخص کرد.

3اهرام مصر

5. اهرام مصر را برده ها نساختند

سال‌های زیادی است یک تئوری معروف ادعا می‌کند که اهرام مصر توسط برده‌ها ساخته شده است. اما این تئوری ممکن است صحت نداشته باشد. برای اولین بار یک تاریخ‌دان یونانی به نام هرودوتوس (Herodotus) این تئوری را در نوشته‌هایش مطرح کرد. بعدها هالیوود با ساختن فیلم‌های مختلف بال و پر بیشتری به این تئوری داد.

در دهه‌ی ۱۹۹۰ آرامگاه سازندگان این اهرام کشف شد. مصرشناسان تقریبا مطمئن هستند که این افراد برده نبودند؛ بلکه افرادی از خانواده‌های متوسط و کم‌درآمد بودند. از آرامگاه سازندگان اهرام مصر می‌توان فهمید که با این افراد با احترام برخورد می‌شده، نه به روشی که با برده‌ها رفتار می‌شد.

اهرام مصر 1

6. اهرام ثلاثه مصر زمان را نشان می‌ دهند

مجموعه اهرام جیزه نه‌تنها شناخته‌شده‌ترین اهرام مصر هستند، بلکه تنها مورد از عجایب هفتگانه‌ جهان است که هنوز هم پابرجاست. این مجموعه اهرام دارای شگفتی‌های زیادی هستند اما یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های اهرام ثلاثه این است که می‌توانند زمان را نشان دهند.

این بنا به شکل یک ساعت خورشیدی بزرگ عمل می‌کند. به کمک سایه‌ی هرم بزرگ که بر روی نمادهای حکاکی شده‌ی سنگ‌ها می‌افتد می‌توانید بفهمید در چه ساعتی از روز هستید. البته این هرم تنها یک ساعت خورشیدی نیست؛ بلکه برای نشان دادن اعتدال‌ها و تعریف سال خورشیدی هم به مصریان کمک می‌کرد.

7. باستان شناسان هنوز در حال کشف رازهای اهرام مصر هستند

محققان مصرشناس علاوه‌بر خواندن کتیبه‌ها از فناوری‌های جدید استفاده می‌کنند تا به حفاری و کشف رازهای جدید این اهرام بپردازند. برای مثال، کشف یک سراشیبی در شمال شهر اُقصر (Luxor) به محققان کمک کرد تا بفهمند مصریان باستان چگونه سنگ‌های بزرگ را در مسافت‌های طولانی می‌کشیدند.

کشف اجساد مومیایی شده‌ی گربه‌ها و هزاران مجسمه‌ی چوبی گربه در معابد ساکارا نشان داد که هنوز رازهای زیادی از مصریان باستان و معبدشان باقی مانده است.

 

 

 

ارسال نظر