یکی از روش های خانگی خانم ها برای فهمیدن احتمال بارداری‌شان استفاده از بی بی چک است، که می توانند آن را از داروخانه ها تهیه کنند.

یکی از روش های خانگی خانم ها برای فهمیدن احتمال بارداری‌شان استفاده از بی بی چک است، که می توانند آن را از داروخانه ها تهیه کنند. نحوه عملکرد بی بی چک به این شکل است که اگر تخمک با اسپرم برخورد کند و لقاح اتفاق بیفتد، رویان در دیواره رحم لانه گزینی می کند و پس از یک هفته الی ده روز، ترشح هورمون HCG در بدن، آغاز می شود که دو هفته بعد از لقاح میتوان سطح هورمون HCG مترشحه از رویان را در ادرار اندازه گیری کرد و بی بی چک این کار را انجام می دهد.

ac-image-3y15887904758Q

برای استفاده از بی بی چک باید حداقل دو هفته از رابطه گذشته باشد تا در صورت بارداری، بتوان پاسخی را از بی بی چک دریافت کرد. نحوه استفاده از آن به این شکل است که ابتدا بسته بندی محصول را باز می کنید و  با استفاده از مقداری ادرار در یک لیوان یکبار مصرف و قرار دادن قسمت مشخص شده از بی بی چک در ادرار، چند دقیقه ای صبر می کنید و بی بی چک را از ادرار خارج کرده و پس از چند دقیقه پاسخ تست را بررسی می کنید.

pregancy-test

بنابر اطلاعات وبسایت مینت و توضیحات دکتر فائزه شهبازی:

"اگر چه ممکن است که برای انجام تست بارداری، بسیار مشتاق باشید، اما بهترین زمان تست بارداری، چه استفاده از بی بی چک و چه تست خون، حداقل یک هفته پس از زمانی است که باید پریود می شدید. اگر نمی توانید تا این موقع صبر کنید، حداقل دو هفته پس از انجام رابطه، تست بارداری را انجام دهید."

 قابل توجه است که بهتر است از ادرار صبح گاهی استفاده کنید و باید ابتدای ادرار را خارج کنید و از اواسط ادرار برای انجام تست استفاده کنید. بررسی پاسخ تست به این گونه است که اگر دو خط صورتی رنگ مشاهده کردید، پاسخ مثبت است،اگر یک خط صورتی مشاهده کردید و خط دیگر سفید بود تست منفی است و اگر یک خط صورتی و خط دیگر صورتی کمرنگ بود، باید تست را چند روز بعد انجام دهید، چون ممکن است سطح هورمون HCG در ادرار به اندازه کافی برای تشخیص از طریق بی بی چک نرسیده  باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نوحوه استفاده از بی بی چک به مقاله طرز استفاده از بی بی چک مینت مراجعه کنید.

‌یکی دیگر از روش ها، تست بارداری   HCG است که در آزمایشگاه ها از طریق بررسی سطح HCG مترشحه در خون، احتمال بارداری را بررسی می کنند. تقریبا سه الی چهار هفته بعد از رابطه میتوان از تست خون HCG برای فهمیدن بارداری استفاده کرد.

عقب-انداختن-زمان-پریود3

‌در کنار روش های نام برده شده، با توجه به علائمی که برخی خانم ها در روزهای ابتدایی بارداری تجربه می کنند و به علائم بارداری معروفند، نیز میتوان به بارداری شک کرد. از جمله علائم بارداری که در روزهای ابتدایی لقاح بروز می کند و برخی از بانوان آنها را تحربه نی کنند می توان، سفتی سینه ها، احساس حالت تهوع و استفراغ،دل درد و کمر درد، تغییرات خلق وخو، ویار های خوراکی و لکه بینی لانه گزینی را نام برد که اکثر بانوان این علائم را با علائم سندروم پیش از قاعدگی اشتباه می گیرند و توانایی تشخیص این دو از هم را ندارند و به علائم اعتنا نمی کنند و خود را نیازمند تست های بارداری، از جمله بی بی چک می دانند.

یکی دیگر از مهمترین علائمی که خانم ها ممکن است تجربه کنند و بیشتر به احتمال بارداری مشکوک شوند، تعویق در پریود است. گاهی تعویق در پریود ممکن به دلایل دیگری که به بارداری ارتباطی ندارند اتفاق بیفتد، به عنوان مثال: سندروم تخمدان پلی کیستیک، مشکلات تیروئیدی، کیست های تخمدان، فیبروم رحمی، اندومتریوز، افزایش و کاهش وزن ناگهانی، افزایش هورمون پرولاکتین، مسافرت و تغییرات آب و هوایی، مصرف قرص های هورمونی و روش های جلوگیری از بارداری و از همه مهمتر و قابل توجه تر، استرس است که اکثر خانم ها به هر دلیلی ممکن است برای احتمال بارداری خود، استرس داشته باشند، بعضی از خانم ها برای بارداری ناخواسته خود استرس دارند و بعضی دیگر برای نتیجه مثبت گرفتن بعد از تلاش های متعدد و ناباروری های طولانی مدت،استرس دارند. و جدای این موضوعات ممکن است بانوان در زندگی روزمره، استرس های زیادی را متحمل شوند که در تعویق قاعدگی، بی تاثیر نیست.

سوالات متداولی که در زمینه بی بی چک و طرز استفاده از تست های بارداری بسیار مطرح می شوند:

سریعترین زمان ممکن برای استفاده از بی بی چک، چه زمانیست؟

دو هفته بعد از لقاح، ترشح هورمون HCG در ادرار، به مقداری می رسد که میتوان از بی بی چک استفاده کرد و اکثر پزشکان این زمان را مد نظر دارند.

‌آیا نتیجه بی بی چک ممکن است اشتباه باشد؟

بله ممکن است پاسخ بی بی چک به صورت کاذب منفی باشد و علت این موضوع بیشتر بخاطر انجام تست زودتر از موعد معین است و یا اینکه مراحل تست را به درستی انجام نداده اید. که باید پس از دو الی سه روز، مجدا تست بی بی چک را امتحان کنید.

آیا دقت بی بی چک آنالوگ و دیجیتال با یکدیگر متفاوت است؟

خیر دقت و نحوه اندازه گیری هر دو یکسان است و تنها در نحوه نمایش پاسخ متفاوت هستند.

 

ارسال نظر