اهدافی که بایدن پیش رو گرفته خطرناکتر از اهدافی است که ترامپ در نظر داشت.

بایدن خطرناکتر از ترامپ ظاهر شده است.حسین عابدینی با بیان اینکه راهبرد دولت جدید دموکرات بایدن در قبال منطقه غرب آسیا به ویژه عراق با راهبردی که دولت ترامپ در پیش گرفته بود متفاوت است گفت:

جو بایدن زمانی هم که معاون رئیس جمهور آمریکا (اوباما) بود در زمره شخصیت‌های آمریکایی قرار داشت که بیش از ۲۹ – ۳۰ بار به عراق سفر کرده و خودش را به گونه‌ای متخصص در موضوعات عراق می‌داند؛ بنابراین راهبردی که بایدن در آن زمان دنبال می‌کرد بیشتر تلاش برای تجزیه عراق بود.

به نظر می‌رسد در حال حاضر نیز دولت بایدن همین سیاست را مجددا در دستور کار پیگیری قرار دهد؛ چرا که سیاست راهبردی برای آمریکا از قبل بوده تا کشور‌های غرب آسیا را تجزیه کرده و به دولت‌های کوچک تبدیل کند.

1399110320542214622079334

علت این مسئله این است که اگر چنین اتفاقی بیفتد به راحتی امنیت اسرائیل هم از سوی جمهوری خواه‌ها و هم دموکرات‌ها که خودشان را مسئول می‌دانند تامین می‌شود. البته در مقطعی تلاش کردند تا اقلیم کردستان عراق را در چارچوب همه پرسی قرار داده و زمینه جدایی را فراهم کنند که ممکن نشد، در یک زمان دیگری هم تلاش کردند تا زمینه برای ایجاد ناامنی در کشور‌های غرب آسیا فراهم شود.

از شکل گیری اختلافات طائفه‌ای و مذهبی گرفته تا متبلور شدن داعش در منطقه که در آن مقطع به سبب همکاری گسترده‌ای که بین ایران، عراق و سوریه و همچنین برخی متحدین از جمله حزب الله و پس از آن روسیه به وجود آمد امکان پذیر نشد.

وی ادامه داد: مسئله دیگر مربوط به تحت فشار قرار دادن گروهی که در خط مقدم مبارزه با گروه‌های تکفیری – تروریستی بودند یعنی حشد شعبی است، نیرو‌های آمریکا به مقر حشد الشعبی حمله کرده و فشار‌هایی را وارد کرده اند و از سوی دیگر به گروه‌های تکفیری – تروریستی کمک کرده اند. این موضوع نشان می‌دهد آن‌ها برنامه‌ای برای فعال کردن هسته‌های خفته تروریست‌ها در منطقه دارند.

 

 

 

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه

دیگر رسانه ها