رئیس جمهور جدید آمریکا به دنبال لغو تحریم های ایران است.

رئیس جمهور جدید آمریکا در پی آن است که تحریم های اعمال شده علیه ایران را به منظور حفظ توافق هسته ای ۲۰۱۵ کاهش دهد و این توافق را به مسیر خود بازگرداند.

نشریه ساندی تایمز در گزارشی مدعی شده که دولت آمریکا در حال بررسی لغو تحریم ها علیه ایران است.

این نشریه در ادامه با اشاره به تاکید ایران بر لزوم رفع کامل تحریم ها نوشت که نشانه هایی از رفع این تحریم ها وجود دارد، هرچند که دولت بایدن اصرار دارد ابتدا می بایست یک نشست در چارچوب ۱+۵ با حضور ایران برگزار شود.

این نشریه در ادامه به نقل از این مقام آمریکایی نوشت که لغو تحریم ها قطعا صورت خواهد گرفت اما شاید امروز و یا فردا اتفاق نیفتد. موضوعی که جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز احتمال رفع تحریم ها را رد نکرد و اعلام کرد آمریکا قصد ندارد تا پیش از مذاکره با تهران گام بیشتری را بردارد.

گزارش می افزاید: مذاکره آمریکا و ایران و رفع تحریم‌ها علیه تهران یکی از گام‌های تعیین کننده در جدایی دولت بایدن از سیاست‌های دولت ترامپ است. این اقدام آمریکا را در مسیر سیاست‌های دوره باراک اوباما قرار می‌دهد که قصد داشت به رغم مخالفت‌ متحدان منطقه ای از طریق مذاکره با ایران سیاست‌ خاورمیانه را شکل دهد.

ساندی تایمز نوشت: آنتونی بلینکن و راب مالی قصد دارند تا کارزار سیاست فشار حداکثری علیه ایران را متوقف کرده و به میز مذاکره بازگردند.

ساندی تایمز در ادامه به صحبت های جان مک کین معاون سابق رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اشاره می کند و از قول او می نویسد: بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ و عدم دستیابی به توافق جامع‌تر با ایران، یک اشتباه محض بشمار می‌رود. ایرانی‌ها گمان می‌کنند که بایدن ادامه دولت اوباماست که سیاست آن مماشات بود، نه تقابل.

81776-963324

علی الشهاب یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی و از نزدیکان دولت سعودی به این نشریه بریتانیایی گفت: بازگشت بایدن به توافق هسته‌ای ایران، بدون در نظر گرفتن معادلات جدید خاورمیانه دشوار خواهد بود. ایران ضعیف شده، برخلاف عربستان که اگر مورد مشورت قرار گیرد از سیاست‌های بایدن [علیه ایران] حمایت خواهد کرد.

ساندی تایمز نوشت: تلاش برای دستیابی به یک توافق جدید با ایران فرآیندی طولانی و طاقت فرسا خواهد بود.انتخاب این مسیر به تمایل دولت بایدن برای درگیر شدن در یک مبارزه حقوقی طولانی بستگی دارد. این درحالی است که به گفته جاناثان شانزر معاون اندیشکده دفاع از دمکراسی، برای بایدن در قامت رئیس جمهوری که با شعار اتحاد سکان دولت را دست گرفت و با دو بحران اقتصاد و کرونا روبروست، درگیر شدن در یک سیاست خارجی پر مخاطره و بحث برانگیز چندان گزینه مطلوبی نخواهد بود.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر