در قزوین اتفاق افتاد

کشف سه جسد در روستای کورانه از توابع قزوین ،کارشناسان در حال بررسی علت این حادثه هستند.

هر ساله شمار زیادی از هموطنان به علت استفاده از بخاری‌های گازسوز غیراستاندارد، جان خود را از دست می‌دهند، اما با شناسایی علایم گاز گرفتگی می‌توانند از خطر مرگ، جان سالم بدر برند. سلطانی رئیس مرکزیت مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قزوین گفت: قاتل خاموش در روستای کورانه ۳ قربانی گرفت ساعت ۲۱ و سی دقیقه دیشب ۳ مرد در روستای کورانه به علت مسمومیت با گاز مونواکسید کربن فوت کردند.

مرگ خاموش.jpg2.jpg3

کارشناسان آتش نشانی در حال بررسی علت این حادثه هستند.

مونواکسیدکربن، گازی بی بو و بی رنگ است، که در صورت ابتلا به سردرد، سرگیجه و حالت تهوع باید فوراً در هوای آزاد قرار گرفت و با شماره ۱۱۵ تماس گرفته شود

مرگ خاموش.jpg2

برای جلوگیری از گازگرفتگی باید در نصب بخاری به توصیه‌های ایمنی در خصوص چگونگی نصب دودکش و شرایط لازم عمل شود، توصیه می‌شود که قبل از نصب بخاری، از سطح پشت‌بام یک وزنه کوچک را با ریسمان به داخل دودکش بفرستید تا از باز بودن مسیر دودکش‌های داخل دیوار اطمینان کنید، درحالی‌که این وزنه تا انتها پایین آمد نشان‌دهنده باز بودن مسیر است.

مکش مناسب دودکش‌ها نیز یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، بهترین نشانه برای کارکرد صحیح دودکش‌ها این است که بدنه آن‌ها همواره داغ باشد، چراکه سرد بودن دودکش، زمانی که بخاری روشن است و همچنین زرد و نارنجی بودن شعله آن از نشانه‌های تولید گاز سمی و کشنده منواکسید کربن است.

دودکش‌های داخل دیوار از جنس سیمانی بوده و می‌بایست به‌طور مستقیم تا رسیدن به پشت‌بام بالا رفته و به‌اندازه حداقل 80 سانتی‌متر از سطح بام نیز بالاتر قرار گیرد و در انتهای آن نیز کلاهک H نصب شود.

همچنین برای نصب دودکش وسایل گرمایشی فقط از دودکش‌های ورق سفید گالوانیزه باید استفاده گردد چرا که این دودکش‌ها مقاومت فیزیکی بیشتری داشته و به‌خوبی داخل هم چفت می‌شوند، دودکش‌های متفرقه مانند دودکش‌های آکاردئونی، آلومینیومی این خاصیت را نداشته و به‌مرور از جای خود خارج‌شده و یا منافذ ریزی روی آن پدید می‌آید که موجب انتشار گاز خطرناک منواکسید کربن در محیط می‌شود.منبع: رکنا

 

 

ارسال نظر