آمار تکان دهنده!

با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال دوباره شاهد افزایش مصدومان و جان باختن هم وطنان هستیم.

۳ روز پــیش از شب چهارشنبه‌سوری، آمارهای نـــــگران‌کننده از افزایش شمار مصدومیت‌ها با مـــواد محترقه نـــــسبت به چهارشنبه سوری سال گذشته حکایت دارد و نشان می‌دهد تاکنون دست‌کم ۲۰ نفر دچار قطع عضو شده‌اند. در تازه‌ترین حادثه ۳ نفر که در یک کاروان عروسی حضور داشتند به‌دلیل پرتاب ترقه داخل خودرویشان به‌شدت مصدوم و در بیمارستان بستری شدند.هرسال در اسفندماه، با نزدیک‌شدن به شب چهارشنبه‌سوری، خبرهای جسته و گریخته‌ای از انفجار مواد محترقه و کشته و مصدوم‌شدن افراد مختلف در سراسر کشور منتشر می‌شد و با نزدیک‌شدن به این شب، تعداد حادثه‌دیدگان افزایش پیدا می‌کرد.

اما سال گذشته کرونا چهارشنبه‌سوری را از رونق انداخت و شهروندان به‌دلیل کاهش تجمعات و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از خطرات این شب پرحادثه مصون ماندند.

حالا بر خلاف سال گذشته، با وجود این که کرونا همچنان مهمان کشورمان است، اما خبرهای رسیده از افزایش مصدومان حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری در مقایسه با سال قبل حکایت دارد.

untitled

 پایان تلخ عروسی

یکی از تازه‌ترین حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری، چند شب قبل در جریان یک عروسی در اصفهان اتفاق افتاد تا این جشن پایان تلخی داشته باشد. آن شب مهمانان این عروسی که برخلاف دستورالعمل‌ها برگزار شده بود، شب خوش و آرامی را سپری کرده بودند. پس از جشن و صرف شام مثل همه عروسی‌ها کاروان به راه افتاد و مهمانان به‌دنبال ماشین عروس رفتند. در این بین اما چند جوان از ماشین‌هایشان ترقه بیرون می‌انداختند و صداهای وحشتناکی که شنیده می‌شد، شباهتی به کاروان عروسی نداشت.

مسیر ماشین عروس ادامه داشت تا این که وقتی به خیابان آتشگاه در نزدیکی سه‌راهی خمینی‌شهر رسیدند ناگهان یکی از ترقه‌ها داخل خودرویی افتاد و ترکید. شدت این انفجار به حدی بود که ۳ نفر شامل زن و شوهری همراه با فرزند خردسالشان به‌شدت مصدوم شدند. عباس عابدی، سخنگوی مرکز فوریت‌های پزشکی اصفهان در این‌باره می‌گوید: به‌دنبال این حادثه ۳ مصدوم به بیمارستان ۹ دی خمینی‌شهر منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

 زنگ خطر برای پایتخت

حادثه تلخ در عروسی اصفهان تنها نمونه‌ای از حوادث تلخی است که در هفته‌های اخیر با انفجار مواد محترقه اتفاق افتاده است و پیش از آن شاهد مصدومیت چندین نفر در شهرهای مختلف بودیم که کار تعدادی از آنها به قطع عضو کشیده شد. پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور در این‌باره می‌گوید: تقریبا حدود ۲ سال درباره چهارشنبه‌سوری فعالیت خوبی داشتیم و در مساجد و مدارس آموزش و فرهنگسازی‌ خوبی انجام شد. در این مدت فرهنگ خوبی ایجاد شد و در ۳سال گذشته سعی کردیم تعداد مصدومان و تلفات چهارشنبه‌سوری را به‌صورت چشمگیری کاهش دهیم. از سال گذشته تاکنون شمار حادثه‌دیدگان افزایش چشمگیری داشته که بیشترین مصدومان برای تهران و کمترین برای لرستان است و این آمار زنگ خطری برای تهران است.

1

  افزایش مصدومان ۹۸

آنطور که کارشناسان می‌گویند مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از وقوع حوادث، به‌خصوص حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری اطلاع‌رسانی و آموزش به شهروندان است؛ اقدامی کلیدی که رئیس سازمان اورژانس کشور اینطور به آن اشاره می‌کند: از سال‌های قبل در مدارس و مساجد حضور پیدا کردیم و همراه تکنسین‌ها و برخی از مصدومان سال‌های گذشته درخصوص آموزش و اطلاع‌رسانی اقدام می‌کردیم تا از این واقعه بد خلاص شویم. سال ٩٧ خیلی موفق شدیم و سال ٩٨، همزمان با شیوع ویروس کرونا شد و مردم عزیز خیلی رعایت کردند؛ اما امسال چند روز مانده تا چهارشنبه‌سوری با آمار نگران‌کننده‌ای مواجه هستیم. سال گذشته تا به امروز ۵٠ نفر آسیب‌دیده داشتیم اما امسال تابه‌حال ١۴۴نفر مصدوم داشته‌ایم.

۲۰ نفر قطع عضو شدند

بررسی آمار مصدومان امسال نشان می‌دهد تاکنون دست‌کم ۲۰ نفر بر اثر انفجار مواد محترقه دچار قطع عضو شده‌اند. رئیس اورژانس کشور در این‌باره می‌گوید: اگر یک نفر از آسیب نجات داده شود خانواده‌های بسیاری از غم و غصه نجات داده می‌شوند.

 

ارسال نظر