هفته پیش بورس نوسانات زیادی داشت.اقتصادان میگویند باید کاری کنیم که از رکود خارج شود.

در مجموع طی ۹ هفته اخیر در بازار بورس ، سهامی به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جاشده است. به این ترتیب بیش از ۳۳ درصد از پول‌های ورودی از سوی سهامداران خرد در سال ۹۹ طی ۹ هفته اخیر از گردونه معاملات سهام خارج شده است.

این در حالی است که در آخرین روز کاری بازار سهام شاهد انتظار ناکام بیش از ۴ هزار میلیاردی سهامداران برای فروش سهام عدالت بودیم.

در این میان به نظر می‌رسد برخی تصمیم گرفته‌اند تا زمان پابرجا بودن ابهامات و دست‌کاری‌ها در بازار سهام فعالیتی در این بازار نداشته باشند و برخی دیگر در انتظار نقطه ورود مناسبی هستند؛ در همین راستا ما در گسترش نیوز گفتگویی با یک کارشناس بورس داشتیم و نظر وی را درباره هفته گذشته پرسیدیم که در ادامه می‌توانید این گزارش را بخوانید:

مسعود میرزاباقری کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار در هفته گذشته گفت: در هفته‌ای که گذشت باز هم ثابت شد که دامنه نوسان نامتقارن اصلاً باعث تعادل در بازار نمی‌شود چرا که فروشنده‌ها دنبال قیمت مناسب هستند. در واقع فروشنده با خود فکر می‌کند که آیا این قیمت برای من مناسب هست و یا نه و مسلماً برای رسیدن به قیمت مورد انتظار به زمان بیشتری احتیاج دارد.

وی ادامه داد: اما در هفته گذشته اتفاقات در بازارهای موازی بسیار تند پیش رفت ابتدا یک توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازار ارز را به گشایش سریع امیدوار کرد ابتدا فعالان فکر می‌کردند این اقدام ایران یک پیام واضح به دنیا است که ما دنبال گشایش هستیم به دنبال درگیری نیستیم و البته کره جنوبی و ژاپن هم از طریق سفیران خود پیام دادند که مبالغ بلوکه شده در این کشورها به‌زودی به ایران باز پس داده می‌شود.

این کارشناس بازار سهام در ادامه افزود:

اما اواسط هفته انگار طرف مقابل جوری پیام داد که چندان نیاز به بازگشت سریع را احساس نمی‌کرد چراکه آمریکایی‌ها به دنبال تصویب یک لایحه ضد ایرانی در شورای حکام انرژی اتمی هستند و همین‌طور کره و ژاپن گفتند بخشی از پول را جهت خرید لوازم پزشکی و درمانی به سازوکار مالی سوئیس خواهند داد!

 

ارسال نظر