خبر خوش برای متقاضیان خرید مسکن قیمت مسکن در بعضی مناطق تهران به شدت کاهش یافت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: الان در بعضی مناطق جنوب تهران نرخ مسکن متری 12تا 15میلیون تومان است. نرخ ساخت با احتساب زمین، متری 8 میلیون تومان در می‌آید و در گرانترین حالت نرخ زمین و ساخت به 20 میلیون تومان می‌ رسد.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص قیمت مسکن و معاملات خانه با بیان اینکه در بهمن ماه معاملات ملک در تهران ۳۳ درصد نسبت به دی ماه کاهش داشته است گفت: در هر دوره که نرخ مسکن بالا رفته، سپس کاهش یافته است؛ هم اکنون نیز سازندگان و مالکان به خریداران اصرار می‌کنند اما بازار کساد است و بعد از افت تا ۱۵ درصدی قیمتها در آبان، نرخهای پیشنهادی در بهمن ماه نیز حدود ۸ درصد کاهش یافت.

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگویی اظهار کرد:

ماه گذشته ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در بهمن ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۹۵۳۰ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده که از کاهش ۳۸ درصد در مقایسه با دی ماه امسال و افزایش ۱۳ درصد نسبت به بهمن پارسال حکایت دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین وضعیت معاملات در کشور نیز گفت:

در کل کشور طی بهمن ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است.

بازار اجاره نیز در مقایسه با دی ماه افت کرده است. بهمن ماه امسال ۴۵ هزار و ۲۵۲ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با دی ماه امسال ۴۸ درصد کاهش یافته و نسبت به بهمن سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اصرار فروشندگان و سازندگان به خریداران برای خرید خانه

خسروی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن گفت:

کسادی معاملات به گونه‌ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می‌کنند.

این نشان می‌دهد که بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن تاثیرگذار بود؛ به طوری که از آبان ماه قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و در بهمن ماه نیز بر اساس گزارشهای واصله از مشاوران املاک قیمتها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش نرخ ادامه پیدا کند. بعد از عید نوروز هم افزایش نرخ نخواهیم داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن گفت:

گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن تاثیرگذار است. بساز و بفروشها و بخر و بفروشها هم سعی در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که معلوم نیست مدرکشان را از کجا گرفته‌اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می‌کنند.

قیمت های جدید مسکن در تهران

وی درباره کف قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران گفت: الان در بعضی مناطق جنوب تهران نرخ متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. نرخ ساخت با احتساب زمین، متری ۸ میلیون تومان در می‌آید و در گرانترین حالت نرخ زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می‌فروشند؟

خسروی خاطرنشان کرد: در هر دوره‌ای که نرخ مسکن جهش داشته پس از آن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمتها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ نرخ رشد کرد و دوباره کاهش یافت. سال ۱۳۹۲ نیز این اتفاق افتاد. جهش سال ۱۳۹۶ نیز از این قاعده مستثنا نیست و هم اکنون نیز زمان تخلیه حباب نرخ مسکن فرا رسیده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه هرچقدر نرخ مسکن پایین بیاید به نفع مشاوران املاک است گفت: وقتی خانه ارزان باشد معاملات بیشتری انجام می‌شود و مشاوران املاک زودتر به کمیسیون می‌رسند. پس مدام نگوییم که مشاوران، عامل گرانی هستند. بعضی مسئولان نه خانه ساختند، نه کاری انجام دادند بعد گفتند بخش خصوصی و مشاوران املاک نرخ خانه را بالا بردند. ما پایین آورنده قیمتها هستیم و به تمام دفاتر املاک بخشنامه کرده‌ایم که هرکس بر روی فایلهای با نرخ نامتعارف کار کند طبق ماده ۲۸ با او برخورد می‌کنیم.

خسروی نقش رسانه‌ها را در آرامش بخشی به بازار مسکن موثر دانست و گفت: اینکه اعلام کنیم دوره انتظار برای خانه دار شدن به بیش از ۱۰۰ سال رسیده باعث ناامیدی می‌شود. ممکن است با رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار به یکباره خانواده‌ها نقدینگی خرید مسکن را به‌دست بیاورند. لذا نمی‌توان به طور قطعی استاندارد تحلیلها و آمارها را تضمین کرد.

منبع:خبرگزاری رکنا

ارسال نظر