بهشت استخراج رمز ارزها کجاست؟

 رمز ارز/ بحث خاموشی های اخیر در شهرهای مختلف کشور دوباره پای متهمان زیادی از جمله فرسودگی نیروگاه ها، سرمایه گذاری نکردن در ایجاد نیروگاه، خشکسالی، گرمای هوا، افزایش مصرف، تحریم و البته زیاد شدن فعالیت گسترده استخراج کنندگان رمز ارز ها را به میان کشید که به ادعای مسئولان توانیر سهم ماینرها بیش از دیگر دلایل کمبود برق شمرده شده و دلیل این اتفاق هم ارزانی انرژی برق اعلام شده است.

هرچند بسیاری از کارشناسان بر این باورند که استخراج رمزارز ها در کشورمان به حدی نیست که باعث خاموشی های اخیر شود اما در ادامه نگاهی به رتبه های کشورهای مختلف در استخراج رمز ارز انداخته ایم که نشان می دهد ایران بهشت استخراج کنندگان رمز ارز نیست و کشورهای دیگر سهم بالاتری نسبت به ایران در استخراج رمز ارز دارند. در ادامه ضمن بررسی سهم کشورهای مختلف از استخراج رمز ارز از قیمت برق در آن کشورها نوشته ایم که می تواند مقایسه درآمد از استخراج رمز ارزها در کشورهای مختلف را ساده تر کند.

هر بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟

استخراج یک بیت ‌کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در طول یک سال برق مصرف می‌کند. مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق این را گفته که یک آمار رسمی به حساب می‌آید. با کمک همین جمله می‌توان میزان برق لازم برای استخراج یک بیت‌ کوین را محاسبه کرد. آمار شرکت توانیر نشان می‌دهد هر سال در ایران مشترکان خانگی رقمی حدود ۸۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند و اگر این رقم را به تعداد ۲۸میلیون مشترک خانگی در کل کشور تقسیم کنیم، می‌بینیم مصرف سالانه برق هر واحد مسکونی رقمی حدود دو هزار و ۹۵۰کیلووات ساعت است.با این حساب وقتی سخنگوی توانیر می‌گوید یک بیت ‌کوین به اندازه مصرف ۲۴واحد مسکونی در سال برق مصرف می‌کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت‌ کوین ۷۲هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند.

چین | 50 درصد از استخراج رمزارزها

هزینه استخراج هر بیت کوین 2160 دلار

بررسی که در 16 ژوئیه توسط مدیر دارایی وفاداری و شرکت تحقیقاتی رمزنگاری «BitOoda» منتشر شد نشان می دهد که چین حدود 50 درصد از استخراج بیت کوین را در اختیار دارد و رتبه نخست استخراج را در جهان از آن خود کرده است. البته گفته شده مقامات این کشور قصد دارند برای جلوگیری از مصرف بسیار بالای استخراج بیت کوین میزان مصرف برق توسط استخراج کنندگان را محدود کنند. همچنین بر اساس گزارش ها برخی از شرکت ها توانسته اند با استفاده از نرخ برق مشمول تخفیف 0.03 دلاری به ازای هر کیلو وات ساعت، به استخراج بپردازند که این یعنی هر بیت کوین 2160 دلار هزینه دارد که نسبت به قیمت فعلی بیت کوین برای استخراج کنندگان سود هنگفتی خواهد داشت.

آمریکا | 14 درصد از استخراج رمزارزها

هزینه استخراج هر بیت کوین 6480 دلار

در ایالت های مختلف آمریکا قانون استخراج رمز ارز متفاوت است و در حالی که در بسیاری از ایالت ها استخراج رمز ارز قانونی است و استخراج کنندگان باید به ازای میزان استخراج رمزارز به دولت مالیات پرداخت کنند اما ایالت هایی مثل پلاتسبورگ و نیویورک استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند. با این حال بنا بر گزارش شرکت «BitOoda»14 درصد از استخراج رمزارزها در ایالات متحده آمریکا رخ می دهد.همان طور هم که پیش از این گفتیم درآمدهای رمز ارزی در آمریکا جزو فعالیت ‌هایی محسوب می‌شود که به آن مالیات تعلق می گیرد و باید در هنگام تشکیل پرونده مالیاتی فدرال، این درآمدها توسط مالیات دهندگان قید شود. قوانین فرار مالیاتی در حوزه رمز ارزها هم مثل پول رایج است و در صورت متهم شدن به فرار مالیاتی رمز ارز، تا پنج سال زندان و جریمه‌ای تا سقف ۲۵۰ هزار دلار برای فرد به همراه خواهد داشت. گفته می شود قیمت هر کیلو وات برق در آمریکا حدود 9 سنت است که نشان می دهد هر بیت کوین حدود 6480 دلار خواهد بود البته باید مالیات آن را هم در نظر گرفت.

روسیه | 10 درصد از استخراج رمزارزها

هزینه استخراج هر بیت کوین 4320 دلار

در شرق سیبری و در شهر کوچکی به نام براتسک (Bratsk) نیروگاه برق آبیِ براتسک واقع شده است. این نیروگاه بتنی در زمان جنگ سرد روی رودخانه آنگارا بنا شد و اولین بار سال ۱۹۶۶ به بهره برداری رسید. کارخانجات شوروی سابق از این نیروگاه برای تأمین برق مورد نیاز خود استفاده می کردند اما حالا این نیروگاه وظیفه تأمین نیروی ماینرهای بیت کوین را بر دوش می کشد و مراکز متعدد استخراج بیت کوین اطراف رود ۱۸۵۰ کیلومتری آنگارا برپا شده است.این منطقه به دلیل هوای خنک و ارزان بودن برق، به یکی از بهشت های ماینرها برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. گفته می شود 10 درصد از استخراج بیت کوین در روسیه انجام می شود و رتبه سوم استخراج بیت کوین را در اختیار دارد. قیمت هر کیلو وات برق در روسیه هم برابر 6 سنت است که با این قیمت برق هر بیت کوین برای استخراج کننده ها 4320 دلار خواهد بود.

ایران | 4.5 درصد از استخراج رمزارزها

هزینه استخراج هر بیت کوین با برق خانگی: 240 دلار

هزینه استخراج با برق مصوب: 1440 و5790دلار

رویترز در گزارشی به نقل از یک شرکت تحقیقاتی حوزه بلاکچین به نام «Elliptic» گفته ایران مسئول 4.5 درصد استخراج بیت کوین در جهان است. آمارهای این گزارش مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری شده از ماینرهای بیت کوین از سوی «مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین» است.اما قیمت بیت کوین در کشور ما با توجه به نوع استخراج متفاوت است. یعنی اگر با مجوز اقدام به استخراج کنید بر اساس مصوبه وزارت نیرو، در ماه های گرم باید در ازای هر کیلووات ساعت برق ۱۹۳۰تومان و در ماه های دیگر 480 تومان پرداخت کنید که این باعث می شود قیمت هر بیت کوین در ماه های گرم حدود 139 میلیون تومان که با دلار 24 هزار تومانی 5790 دلار می شود و در ماه های سرد حدود 35 میلیون تومان که 1440 دلار تمام می شود.اما اگر بخواهیم هزینه استخراج بیت کوین را به صورت قاچاق محاسبه کنیم باید بدانید که هر کیلووات ساعت برق خانگی معادل 80 تومان است که با توجه به 72 هزار کیلووات مورد نیاز برای استخراج هر بیت کوین مبلغی حدود 6 میلیون تومان می شود که یعنی حدود 240 دلار که نسبت به قیمت بیت کوین بسیار هزینه ناچیزی است.

دیگر کشورها | 21.5 درصد از استخراج رمزارزها

به نظر می رسد منطقه اسکاندیناوی به لطف کاهش قیمت برق در ماه های آینده به منطقه جذابی برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. گزارش ها حاکی از آن است که هوای بارانی این منطقه باعث شده تولید نیروگاه های برق آبی افزایش پیدا کند و قیمت برق در سوئد و نروژ به یکی از ارزان ترین قیمت های برق در جهان تبدیل شود که تقریبا نزدیک به صفر است.اشباع تولید برق که مهم ترین ماده خام در استخراج سکه های مجازی است، از این منطقه بهشتی برای استخراج کنندگان رمزارز ساخته که می تواند سود استخراج کننده ها را بالا ببرد. البته قزاقستان، کانادا و ایسلند هم کشورهای دیگری هستند که نسبت به دیگر کشورها سهم بیشتری در استخراج رمز ارز دارند.

 

 

 

ارسال نظر