وزیر بهداشت اعلام کرد کسانی که ماسک نمی زنند بازدداشت شوند.

متاسفانه کرونا در تمام استان ها شیوه پیدا کرده است. هنوز هم رعایت نکات بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی،شستن دست ها،ماسک زدن جزو مهم ترین عواملی است که از ابتلا شدن به کرونا تا حدی جلوگیری می کند.کرونا یکسال است که جهان را درگیر خود کرده است پس بهترین روش برای اجبار به اینکه همه ماسک بزنند گذاشتن جریمه است.

سعید نمکی تاکید کرد: من آزرده خاطرم چون رفتن به عتبات عالیات و زیارت عراق (نجف و کربلا) باعث خیزش دوباره و جدید کرونا را در استان های مرزی می شود. با آن که بوی تربت امام حسین (ع) یکی از آرام بخش های من بوده اما این سفرها را مضر می دانم.

وزیر بهداشت به اوج گیری کرونا در خوزستان اشاره کرد و گفت:

در شادگان رعایت پروتکل ها به صفر رسیده بود و دستفروشان و مراکز خرید فعال بودند و جمعیت بیداد می کرد و معلوم بود که شرایط خوزستان پرماجرا خواهد شد.

thumbs_b_c_b86b573ee701ed849b1bae33d0698330

سعید نمکی با اشاره به مرزها تاکید کرد: یکی از خواهش های ما این بود که مرزها بسته شود و رئیس جمهوری نیز این دستور را دادند. تا آخرین ساعات چهارشنبه باید تمام مرزها بسته شوند. این برای من دردناک است. درست مانند نبستن مرزها باعث طوفان کرونا در خوزستان و حالا کشور است. من به عنوان وزیر بهداشت خبر ندارم که چه کسی وارد کشور می شود و چه کسی خارج. در این شرایط چگونه می توانم کرونا را مدیریت کنم؟ از سوی دیگر امکانات برای نگهداری بیماران در قرنطینه کافی نیست و در حال حاضر شرایط آبادان نگران کننده است. همکارانم به دنبال بسیج کردن تخت ها هستند تا بیماری پشت در بیمارستان نماند.

شیوع کرونای انگلیسی در تمام ایران

وی با اشاره به شیوع ویروس جهش یافته بریتانی در ایران افزود: کرونای انگلیسی هنوز خیز بلند و قابل توجهی ایجاد نکرده است ولی در تمام استان ها وجود دارد. به همین دلیل همکاران من شبانه روز تلاش می کنند تا خیز آن را مهار کنند. با وجود این از خودگذشتگی و کنار مردم بودند هستند عده ای که به ما و همکارانمان جفا می کنند. آنها پروتکل ها را رعایت نمی کنند و آتش جدیدی را در دوره کرونا شعله ور می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به روزهای سخت یکسال گذشته تاکید کرد: تحریم ها و کمبودهای ریالی و ارزی از یک سو و نامهربانی از سوی دیگر با مهار امواج قبلی ما را به دام موج های جدیدی انداخت و دیگر نمی شود سکوت کرد.

نگران اسفند پر ماجرا بودم

سعید نمکی با بیان این که از مردم تمنا کردم پروتکل ها را رعایت کنند در غیراینصور اسفند پر ماجرایی را شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: پروتکل ها رعایت نشد با وجود آن که بارها اعلام کردیم بین رعایت پروتکل ها و خیز جدید بیماری و مرگ میر ارتباط مستقیم وجود دارد. در حال حاضر ویروس جهش یافته در قزوین و البرز زمین گیر شده است اما خیزش سنگین کرونا را در خوزستان شاهد هستیم. فرق کرونای انگلیسی این است که به جای 7تا 10 روز فقط در 72 ساعت بیمار را به مرحله بستری می رساند و شکل های خطرناک سنگین ریوی را به وجود می آورد.

وزیر بهداشت با تشکر از رسانه ها برای مدیریت افکار عمومی و اطلاع رسانی در دوره کرونا، تاکید کرد: متاسفانه از افراد می پرسیم چرا ماسک نمی زنی؟ می گوید دلم نمی خواهد نفسم می گیرد. این بی ادبی ها را باید در همان جا پاسخ داد و بازداشت کنند تا درس عبرتی برای دیگران باشند. امیدوارم به مرحله حاد نرسیم و با طغیان ویروس کرونای روبرو نشویم.

 

ارسال نظر