مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش از تلف شدن 329 راس حیات وحش در سال جاری بر اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک خبر داد و گفت: متاسفانه در منطقه البرز مرکزی که در حوزه استحفاظی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران محسوب می شود، شاهد بدترین وضعیت شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستیم؛ به نحوی که در ماه های اخیر در شهرستان های کلاردشت، چالوس و تنکابن شاهد بیشترین تلفات حیات وحش بر اثر ابتلا به بیماری طاعون بوده ایم.

شیوع طاعون نشخوارکنندگان در 10 کانون حیات وحش در ایرانحدود دو ماه است که شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در میان حیات وحش نقاط مختلف کشور، منجر به مرگ تعداد زیادی کل، بز، قوچ و میش در زیستگاه های مختلف ایران شده است. در ماه های اخیر هم این بیماری در 10 کانون مختلف در کشورمان شیوع پیدا کرده و منجر به مرگ 329 راس از حیات وحش در مناطق مختلف ایران شده است.

این نکته ای است که شهاب الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با رکنا روی آن دست گذاشت و اظهار داشت: در سال گذشته تعداد کانون های درگیر با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران کمتر بود، اما امسال تعداد کانون ها افزایش یافته، ولی تعداد تلفات حیات وحش با کاهش محسوسی مواجه شده است.

وی افزود: سال گذشته شاهد آن بودیم که بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در 7 کانون در سطح کشور شیوع پیدا کرد و آمار تلفات به 714 راس رسید. اما در سال 1400 براساس آخرین جمع بندی تلفات که تا 20 آذر انجام شده، تلفات حیات وحش بر اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به 329 راس رسیده است. این در حالی است که امسال شاهد شیوع طاعون در 10 کانون حیات وحش بوده ایم.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش ادامه داد: امسال بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در 10 کانون در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، یزد، البرز، چهارمحال و بختیاری و اصفهان شیوع پیدا کرده که البته به جز استان های خراسان شمالی و مازندران، کانون های سایر استان ها از نظر شیوع طاعون کنترل شده است.

مازندران؛ دارای بدترین وضعیت شیوع کانون

منتظمی درباره مهمترین کانون های بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران در سال جاری توضیح داد: در ماه های اخیر استان های خراسان شمالی و مازندران، بیشترین مناطقی بوده اند که درگیر بیماری طاعون شده اند. البته در حال حاضر آمار تلفات حیات وحش در خراسان شمالی رو به کاهش گذاشته است، اما متاسفانه هنوز در استان مازندران هر از گاهی اخباری از تلفات حیات وحش بر اثر ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک به گوش می رسد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش ادامه داد: متاسفانه در منطقه البرز مرکزی که در حوزه استحفاظی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران محسوب می شود، شاهد بدترین وضعیت شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستیم؛ به نحوی که در ماه های اخیر در شهرستان های کلاردشت، چالوس و تنکابن شاهد بیشترین تلفات حیات وحش بر اثر ابتلا به بیماری طاعون بوده ایم.

شیوع طاعون در حیات وحش بر اثر انتقال از دام اهلی

منتظمی با تاکید بر این که انتقال بیماری از دام اهلی، مهمترین عامل شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در میان حیات وحش بوده است، عنوان کرد: با وجود این که سازمان دامپزشکی تلاش گسترده ای برای افزایش سطح پوشش واکسیناسیون دام اهلی در سال جاری انجام داده است، اما پوشش واکسیناسیون برای گله های دام که جابه‌جا می شوند، دشوار است و متاسفانه هنوز هم گله های واکسینه نشده ای در برخی مناطق ایران وجود دارند که جابه‌جا شدن آنها منجر به انتقال بیماری طاعون به حیات وحش می شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش تاکید کرد: در مناطقی که نقاط تلاقی بین محل تردد گله های دام اهلی و زیستگاه های حیات وحش محسوب می شود، همواره شاهد بیشترین میزان شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک بوده ایم، بنابراین واکسیناسیون گسترده دام اهلی در مقابل طاعون مهمترین راهکار برای کاهش سطح پوشش این بیماری در سطح کشور محسوب می شود.

محدودیت های یگان محیط زیست برای جلوگیری از ورود دام اهلی به زیستگاه ها

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست ادامه داد: علاوه بر واکسیناسیون دام اهلی، جلوگیری از ورود دام واکسینه نشده به زیستگاه های حیات وحش نیز از دیگر عواملی است که می تواند منجر به کاهش شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در زیستگاه های حیات وحش شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش اظهار داشت: در مناطقی از جمله مازندران و خراسان شمالی نیز همکاران سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود دام اهلی واکسینه نشده به زیستگاه های حیات وحش انجام دادند، اما در هر صورت تعداد همکاران ما در یگان های حفاظت محیط زیست محدود است و ما نمی توانیم به طور صد در صدی جلوی چرام دام های واکسینه نشده در زیستگاه های حیات وحش را بگیریم.

وی در پایان تصریح کرد: در سال های گذشته با وجود این که تعداد کانون های شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سطح کشور کمتر بود، اما آمار تلفات حیات وحش بر اثر ابتلا به این بیماری بالاتر بود، به نحوی که در سال های ابتدایی دهه 90 در شرایطی که طاعون صرفا در 2 کانون در سطح کشور شایع می شد، شاهد تلفات بیش از 1000 راس کل، بز، میش و قوچ بر اثر ابتلا به این بیماری بودیم، اما در سال های اخیر با توجه به واکسیناسیون گسترده دام اهلی و جلوگیری از حضور دام های واکسینه نشده در زیستگاه ها، آمار تلفات حیات وحش در کشورمان به شدت کاهش یافته است.

ارسال نظر