کرونا تاثیر منفی بر عادت ماهیانه زنان داشته است.

حدود یکسال از آغاز شیوع کرونا، بسیاری از ما متوجه تغییرات فیزیکی و روحی خودمان شدیم پس این نکات را در دوران کرونا جدی بگیرید، از کمبود انرژی و سردرد گرفته تا تغییر روحیه و اختلال در خواب. در این حین بسیاری از زنان تغییراتی را در پریود (عادت ماهیانه) خود تجربه کرده‌اند.همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه می‌تواند به روش‌های مختلفی باعث بروز استرس و نوسانات روحی شود. فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران کرونا ممکن است این علائم روانی را تشدید کند.

اگر شما بیشتر از حد معمول اضطراب دارید، ممکن است دوره‌های خون‌ریزی عادت ماهیانه کوتاه‌تر یا طولانی‌تری داشته باشید یا اینکه یک یا دو دوره اصلا پریود نشوید.

دکتر آنیتا سینک در ماه مه یک نظرسنجی غیررسمی در اینستاگرام برگزار کرد و از زنان پرسید آیا زنان تغییراتی در چرخه یا علائم هورمونی خود مشاهده کرده‌اند. ۶۵٪ از ۵۶۷۷ پاسخ دهنده، پاسخ مثبت دادند.

مطالعه‌ای دیگر نشان داد که ۵۳٪ از ۷۴۹ زن مورد بررسی در مورد ویژگی‌های چرخه قاعدگی خود، تغییراتی مانند تغییر خلق‌وخو و دوره‌های طولانی‌تر از حد معمول را گزارش کرده‌اند.

برای درک آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، باید مکانیسم‌های اساسی چرخه قاعدگی را در نظر بگیریم. در یک چرخه ۲۸ روزه، تخمک‌گذاری در حدود روز ۱۴ اتفاق می‌افتد.

بسیاری از زنانی که سندرم پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنند ، متوجه شدند که با شروع خونریزی و تثبیت سطح هورمون، علائم آنها از بین می‌رود.

دکتر کوری، متخصص زنان می‌گوید، استرس مداوم سبب ترشح بیشتر هورمون استرس کورتیزول شده و باعث تغییرات در سطح طبیعی هورمون‌های تولید‌مثل در بدن می‌شود و این می‌تواند منجر به تخمک‌گذاری غیر‌طبیعی شود، که چرخه را مختل و یا حتی به طور کامل متوقف می‌کند.

دکتر سو وارد، معاون رئیس کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان، معتقد است که صحبت کردن در مورد مسائل بهداشتی و عاطفی با دیگران به کاهش اضطراب کمک می‌کند و توصیه می‌کند که اگر در قرنطینه هستید، ارتباطات اجتماعی خود را از طریق تلفن یا تماس‌های ویدیویی با خانواده و دوستان خود برقرار نگه دارید

 

 

ارسال نظر